Tarayıcı Önbellekleme Özelliğinden Yararlanın

Tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın, Pagespeed sorgu sonuçlarında ekseriyetle bütün site sorgularında karşılaştığımız bi’ uyarı bu. Peki ne demek istiyor Google Pagespeed bize “Tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın” şeklinde bir ileti ile ?

Çok açık. Geçtiğimiz günlerde yaptığım paylaşımlarda Google yönergelerine uygun, Kalite Kurallarını dikkate alan web siteleri hazırlamanın ne denli önemli olduğunu ve sıralama konusunda çok ciddi katkıları olduğunu anlatmıştım.

Bknz: http://www.seonline.net/css-sprite-nedir-css-sprite-ve-seo-iliskisi.html

Css Sprite konusundan sonra gün be gün önem kazandığına itimat ettiğim Tarayıcı önbellekleme özelliğini nasıl kullanacaksınız ve ne anlama geliyor?

Tarayıcı önbellekleme özelliği ; Cache sisteminin aktif olmasından başka bi’ şey değil aslında. Kullanıcılarınız sitenize her yeni giriş yaptıklarında, sayfanızda bulunan “image, swf, js” gibi dosyalarınızın “reload” tekrar yüklenmemesini sağlayacak ve sayfa açılış zamanınızı arttırmış olacaksınız. Sanırım en net şekli ile anlatımı bu olur. (:

Bu özelliği aktif hale getirebilmek için bir .htaccess dosyasına ihtiyacınız var. .htaccess ne işe yarar ya da nasıl yaratılır ilgili konuda ufak bir araştırma ile bilgi sahibi olabilirsiniz.

.htaccess dosyasına entegre etmeniz gereken kod betiği : Burada yer almaktadır.

İlgili bağlantıda (betik.txt) yer alan “js, jpg, png, css, gif, php” gibi dosyalarınızın önbellekleme süresini uzattık. “Return User” yani sitenizin stabil kullanıcıları 2. kez sitenizi açtıklarında bu tarz dosyalarınız “reload” olmayacak ve sayfa açılış zamanınızı minimize etmiş olacaksınız.

Makaleyi dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz (; insanların işine yarasın ki yeni yetme “SEO Uzmanları”, “Hacı, hocalar”, milletten analiz ayağına para çarpmasın. ^^

Buğrahan GÜNGÖR
http://www.seonline.net
info@seonline.net

Tarayıcı Önbellekleme Özelliğinden Yararlanın” üzerine 2 düşünce

 1. Eyüp Erdoğan

  Öncelikle faydalı bir konu olmuş.Bunu çok aramadığım için şanslıyım ancak bu kod ileilgili bir kaç küçük sorum olacak;

  1-)Bu kodu doğrudan mı ekleyeceğiz yoksa istediğimiz sayfalar için bir kısıtlama yapmamız söz konusu olabilir mi?
  2-)Kod ile oynayarak kendimize uygun hale getirmemiz gerekir mi?
  3-)Bu kodu Blogger kullanıcıları kullanambilir mi yoksa blogger için farklı bir kod öbeği mevcut mu?
  4-)Blogger’a eklerken Head kodlarının arasına mı,Body kodlarının arasına mı yoksa normal bir html olarak mı eklmemiz gerekiyor?

 2. Seonline Yazar

  Bildiğim kadarıyla blogger/blogspot sitelere bu tarz bir uygulama yapılmıyor. Yanlış ya da eksik biliyor olabilirim. Durumun izahatını blogger/blogspot konusunda uzman arkadaşların bloglarından alabilirsiniz.

Bir cevap yazın