Seo – Sef – Serp

Search Engine Optimization ( Seo ) : Arama Motoru Optimizasyonu.

Search Engine Friendly ( Sef )  : Arama Motoru Dostu Link Yapısı.

Search Engine Results Page ( Serp ) : Arama Motoru Sonuç Sayfası.

Türkçe karşılıklarını yazdıktan sonra bu terimlerin birbiri ile olan ilişkisinden bahsedelim.

Seo : Bir web sitesinin arama motoru sonuçlarında ( serp ) listelenebilmesi için birçok kriteri yerine getirmesi gerekmektedir. Pek tabii hali hazırda “Orion ( Ori Allon ) ” adlı şahsın geliştirmiş olduğu algoritma tam anlamı ile çözülememiş olsa da ( biz danışmanlar tarafından ) yinede birçok kriteri çözdük nihayetinde. Seo uygulamalarının başarıya erişmesi için birçok kriter olduğundan bahsettim fakat bu kriterler neler öncelikle önem sırası gözetmeksizin bunlardan bahsedelim.

– Alan Adı Seçimi

– İçeriğin Alan Adı ile İlişiklendirilebilir Olması

– Dış Bağlantılar

– Site içi ( On Page ) Link Yapısı, Kod Yapısı, Meta – Tag Düzenlemeleri

– W3 Standartları ( Önem arzetmediği belirtilse de ciddi anlamda benim açımdan hala önemini korumaktadır.)

– Alan Adı Uzantısı

– Description – Keyword – İçerik Uyumluluğu

– İçerik Güncelliği ve Özgünlüğü ( Önemli bir kriter olduğuna artık inanmıyorum. )

Sef : Web sitelerinin link yapısı kolay erişilebilir olmalıdır. Google bunu kendi ağzı ile birçok platformda dile getiriyor. “Yaptığınız site kullanıcının kolay erişebileceği bağlantılardan ( link ) oluşmalıdır”  şeklinde bir ifade ile. Siz oluşturduğunuz web sitesinin link yapısını şu örnekte verdiğim gibi yaparsanız :

http://www.seonline.net/arama%^motoru%&&&optmizasyonu&&&2352

Asla ve asla istediğiniz verimi alamazsınız. Eğer ki şu şekilde yaparsanız :

http://www.seonline.net/arama-motoru-optimizasyonu.html işte şimdi dilediğiniz kullanıcıya erişmeniz daha kolay olacaktır. Sef ile Seo arasında ki ilişkiyi bilmeyen hali hazırda kendisine “coder” tanımı yapan o kadar çok “PHP UZMANI (!)” tanıyorum ki anlatamam.. Hele birde replikleri var “Ben 10 senedir bu işin içerisindeyim, 6 senedir seo işi yapıyorum” gibi, acayip tav oluyorum.. (:

Son alt başlığımız ise ;

Serp : Seo ve Sef uygulamalarını gerçekleştirdikten sonra web sitemizin ve içeriklerimizin listeleneceği sayfalara verilen isimdir. Serp kısmına layık olabilmek için ilk olarak Arama motoru dostu link yapısı oluşturmak ardından seo uygulamasının gerekliliklerini yerine getirmeniz gerekmektedir. Seo ve Sef epeyce meşakkatli bir iş olmakla beraber her yiğidin harcı olmayışıda ayrı bir tat verir yaparken. (:


Bir cevap yazın