Seo Danışmanı != İsviçre Çakısı !

Benim, arkadaşlarımın, iş ortaklarımın en çok muzdarip oldukları konudur bu isviçre çakısı yerine konulmak. Bir iş ancak ve ancak uzmanı tarafından yapılmalıdır ki gerçek verim alınabilsin, istenilen seviyede geri dönüşüm sağlanabilsin.

Seo danışmanı bir web sitesinin Arama Motoru’nda ki konumu ile ilgilenir.

Grafik tasarımı yapan arkadaşlar o sitede çalışması ön görülen grafikler ile ilgilenir.

Yazılım uzmanı arkadaşlar o web sitesinin internette nasıl veri alış verişi sağlayacağı ile ilgilenir.

Sunucu yöneticisi arkadaşlar web sitesinin sürekliliğinin ve güvenliğinin sağlanması ile ilgilenir.

Bunların tamamını harmanlayıp ortaya “Web Master” kavramını çıkartıp işverenlerede böyle sunan bilinçsiz firmalar olduğu sürece bu sektörün ilerlemesi de zaten mümkün değildir. Birde “aç karnını doyurmak” amacı ile kod yazanlar vardır ki “Seo, Grafik, Kodlama, Hosting” konusunda uzman olduklarını zanneder, müşteriye 1.000 lira rakam çekerek yarı yolda bırakıp “bütün bilgisayarcılar şöyle” gibi bir intiba bırakırlar işverenin gözünde..

Herkes en iyi bildiği işi yapmalıdır ki faydalı olunabilsin. Bir php uzmanından sitenizde kullanmak üzere maskot çizmesini isteyemezsiniz, yahut bir c++ uzmanından koordinatlar kullanarak resim çizmesini istememelisiniz. Tıpkı bir Seo Danışmanından oturup saatlerce Asp.Net ile kod yazmasını ardından MSsql’e aktarıp veri transferi yapmasını isteyemeyeceğiniz gibi.

Biraz uzun olduğunun farkındayım bahsetmek istediğim konu fakat ciddi anlamda rahatsızlık yarattığını düşünüyorum bu durumun. İşte görev burada yaptığı işi bilen tasarımcı, danışman, yazılım uzmanı arkadaşlara düşüyor.  İşverene bir sitenin ne kadar yararlı geri dönüş sağlayabilmesinin hangi uygulamalara bağlı olduğunun doğru anlatılması başarıldığı taktirde bu piyasa düzelecek ve artık her bilgisayar kullanıp web ile ilgilenen insana “İsviçre Çakısı” muamelesi yapılmayacaktır.

Not: Bu arada : "!=" bir c# kodudur. Anlamı ise "eşit değildir" olarak belirtilmiştir.(: 

Bir cevap yazın