Online Marketing Manager

Online Marketing Manager

İnternet üzerinde kullanılan her türlü materyal ve hizmetin alıcısına ya da ihtiyaç sahibine en kısa ve en az maliyetle ulaşmasını sağlayan her birey başarılı bir “Online Marketing Manager” olmaya adaydır.

İnternet teknolojilerinin ve dijital pazarlama uzmanlarının çok ciddi rekabet içerisinde bulunduğu günümüz Türkiyesinde her geçen gün yeni teknolojileri ve sosyal gelişmeleri takip eden pek nadir interaktif pazarlama uzmanı bulunuyor. Kurumların, CRM (Customer Relationship Management) gelişiminin en önemli ayağı olan Online Marketing Management bugün ülkemiz sınırlarında çok ciddi firmalar haricinde hemen hemen hiçbir Kobi ya da büyük ölçekli işletmede ihtiyaç duyulmuyor ya da önem arz etmiyormuş gibi Bilgi İşlem departmanlarının altında çalışan bir ya da maksimum iki personel ile yürütülebilecek bir konu gibi algılanıyor.

Bugün, Bilgi İşlem yöneticilerinin var olmaları ya da daha iyi standartlarda çalışmaları tamamen Online Marketing Manager çalışanlarının bilgi ve becerileri ile olabilir. Bunun farkına varan pek az sayıda Türk menşeili firma başarıyı yakalamış ve sürekliliğini koruma çabasında. Bunun farkında olmayan firmalar ise hala yeni arayışlarda, hala internetin pazarlama açısından en önemli ve öncelikli güç olduğunu kabul edemez durumdalar.

Online Marketing Department: Düşük maliyetler ile daha çok ihtiyaç sahibine ulaşan, pazar araştırmasını doğru raporlayabilen, Google ile içli dışlı bi’ interaktif yaşantısı olan bireylerden ya da ekiplerden oluşan bi’ departmandır. Küresel ölçek ile ekonomiyi gözlemleyip bulunduğu kuruma en az maliyet ile en çok yarar nasıl sağlanır bunun araştırmasını yapmakta İnteraktif Reklam ve Pazarlama Departmanı görevleri arasındadır.

İnteraktif Pazarlama ve Reklam Departmanı, doğru reklam stratejileri ve dengeli bütçe planlaması ile gerek global ekonomide gerekse ülke ekonomisinde, firmaların ciddi söz sahibi olabileceği bi’ pastadan pay almalarını sağlayabilir yöneticilerinin.

Peki, Online Marketing Manager bi’ All In One birey midir ? Yoksa sadece kendi sektörüyle mi ilgilenmelidir ?

Bana kalırsa tamamen kişisel görüşüm, bi’ insan sevdiği işi yapıyorsa mutludur. Şahsen ben bunca sene almış olduğum eğitimi geride bırakarak kurumların interaktif reklam danışmanlığı hizmetini yürütmeyi seviyorum. Bunun yanı sıra Windows Server 2008 r2 kurulumu ya da ne bileyim Exchange Server ya da Active Directory vs kurulumlarınıda yapacak seviyedeyim. Ya da sıradan Sql sorguları gönderebilirim ilginç yazılımlara fakat benim sevdiğim ve faydalı olacağımı düşündüğüm dal Online Marketing olacaktır.

İlgili departmanın koordinesini ve firmanın reklam stratejisini belirlemek amacı ile iletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar, kolaylıklar.

Buğrahan GÜNGÖR
İnteraktif Reklam Uzmanı
Kurumsal Seo Danışmanı

Bir cevap yazın