Css Sprite Nedir – Css Sprite ve SEO İlişkisi

SEO Teknikleri ile alakalı yeni bir yazı, faydalı olur ya da olmaz benim baktığım yerden önemli durduğu için paylaşmak istiyorum.

Css Sprite

Hemen hemen her makalede Google yönergelerine uygun bir web sitesi hazırlamanın ne kadar önemli olduğundan bahsediyorum. Css Sprite, gazoz filan değil. ^^

İsterseniz Google yönergelerine uygun bir web sitesi için yapmanız gereken temel konulardan biri olan Css Sprite ile alakalı biraz bilgi vereyim.

Css Sprite, web sitenizde bulunan image ( fotoğraf ve resimler ) halindeki dosyaları parça parça değil, koordinat belirleyerek bu koordinatlar üzerinden çağırmanıza yarayan, site yüklenme süresini azaltan ve cache sistemi açık olmayan web sitelerinde bütün verilerin tekrar tekrar çağrılmasını önleyen bir sistemdir. Payalaşacağım adresten hala haberdar olmayan milyonlarca web kullanıcısı olduğunun farkındayım ki, büyük bir sır gibi saklıyor bunu bi’ çok vatandaş. Ne gerek varsa.. ^^

http://pagespeed.googlelabs.com ilgili adreste, web sitenizin Google yönergelerine ne kadar uygun olup olmadığı konusunda ufak çaplı bir rapor geliyor ekrana. İlgili ekranda belirtilen temel kurallardan bir tanesi Css Sprite yöntemi.

Şimdi, bi’ kaç arkadaş Seonline.Net’i sorgulamak isteyecek ve karşılaştığı sonuçlar çok iç açıcı olmayacak ne yazık ki. Zira 22 gün sonra nişanlanacak olmam, 45 gün önce askerden gelmiş olmam ve 5,5 ay sektörden uzak kalmam bu karşılaşılacak tablonun sebebidir. (:

İletişime geçerseniz Css Sprite ile alakalı düzenlemeleri yaptırmanız için bir kaç arkadaş tavsiyesinde bulunabilirim. Ayrıca ek olarak ;

http://www.t-infection.com/css-sprite-teknigi-kullanimi-ornek-ve-faydali-kaynaklar/

paylaşımlarda bulunulmuş, incelemenizde fayda var.

Not: Eklemeden geçmeyeceğim, “Pagespeed” raporlarını alıp “Analiz” yaptım diyerek kimseden para toplamıyorum. ^^ Kulaktan dolma bilgilerle “Domain kayıt süresini uzatın” filanda demiyorum. Dikkat edin, sektörde çok fazla cambaz var..

İlgili konuyu yeni paylaşıyorum, dikkat edin şimdi mantar gibi türeyecek seocanlar.. ((:

 

İyi çalışmalar, kolaylıklar.

Buğrahan GÜNGÖR
http://www.seonline.net

Bir cevap yazın