Backlink vs Keyword Domain

Backlink ile Keyword Domain kavramını karşılaştırıp, tarafların hangisinin terazide ağır geldiğini anlamaya çalışacağız.

Backlink kavramı sadece benzer, eş değer olmasa da yakın sitelerden yapılan link çıkışları demek değildir. Backlink sizin sitenizi destekleyen her türlü imleme, yazı ( bulunduğumuz sektörde tanıtım yazısı adı ile nitelendirilen ) gibi kavramlarıda kapsamaktadır. Yaptığınız iyi işler normal yaşantınızda nasıl size fayda sağlıyorsa aynen web siteniz üzerinde yaptığınız paylaşımlar, sizi destekleyenlerin yaptığı paylaşımlar ve iyi işlerde bir o kadar destek sağlıyor.

Backlink kavramını bu şekilde nitelendirebiliriz. Elbette 4 satır yazı ile bitmeyecektir fakat temel iskeletini öğrendikten sonra daha kolay anlaşılır hale gelecek, uzun uzun makalelere gerek kalmayacaktır.

Önerme ; Sizi destekleyen herşey ve herkes backlink olarak kabul edilebilir.

 

Keyword Domain :  Bulunduğunuz sektör ile alakalı olarak açacağınız web sitesinin alan adının yaptığınız iş ile ilişik olması anlamına gelmektedir.

Örneğin ; yerden ısıtma işi ile ilgilenen kardeşimin web sitesi : http://www.yerdenisitma.gen.tr

Bu bir keyword domaindir. Veyahut, yapı malzemeleri işi ile ilgilenen bir firmanın alan adı ; http://www.yapimalzemeleri.gen.tr olacaktır.

Google, uzun süredir yaptığım ve çevremde bulunan arkadaşların yorumlarınıda eklediğim kadarıyla Keyword Domain konusunda çok hassas.

Bence savaşma seviş taktiği kullanılarak hem keyword domain hem backlink ile Google sıralamasına girmek çok daha kabul edilebilir. Lakin, sevişme konusunda becerilerini yitirip sadece savaşmak isteyen insanlarda pek tabii olabilir. Bu işi tek taraflı yürütmek istiyorsanız, risk ya da zaruriyetlerden ötürü mutlaka Keyword Domain ilk seçeneğiniz olmalıdır.

Backlink bir şekilde halledilir, 100 lira 150 lira ile aylık backlink ihtiyacınızı ( bulunduğunuz sektöre göre ) karşılayabilirsiniz. Lakin Keyword Domain konusu epeyce hassas bi’ konu, imkanlarınızı zorlamaksızın tercihlerinizi bu yönde yapmanızı tavsiye ediyorum.

Umarım hayatın faydalı işler kategorisinde yer alabilir bu metin.. (;

İyi çalışmalar, kolaylıklar.

Buğrahan GÜNGÖR.

Kurumsal Seo Danışmanı

Bir cevap yazın