Aylık arşivler: Temmuz 2011

Pagespeed – SEO İlişkisi

Merhaba.

Yaklaşık 2 haftadır blog için yazmaya fırsat bulamıyorum, özel nedenlerden dolayı keyifli bi’ koşuşturma içerisindeyim. (:

Pagespeed Nedir? Kısaca özetleyeyim.

Pagespeed, Google Arama Kalitesi ekibinin oluşturmuş olduğu Google yönergelerine uygun web siteleri için yapılması gerekenleri rapor eden bir uygulamadır.

Pagespeed raporlarına uygun olarak hazırlanan web siteleri için en önemli ikinci etken benim çalışmalarımda backlink çalışmasıdır. Backlink demek sürekli para ödeyerek farklı sitelere kendi bağlantınızı eklettirmek olarak algılanmamalıdır. Herhangi bir sosyal medya sitesinde yapacağınız site tanıtımınız, yaptığınız paylaşım, Youtube videoları vb gibi alanlardan alınan her türlü bağlantı geri dönüşü olarak düşünmek mümkündür.

Pagespeed raporlamalarında en önemli ikinci unsur ise, sayfalarınızın yüklenme hızıdır. Bildiğiniz gibi Google botları sitenizi baştan aşağıya her giriş çıkışında okumakta ve bu süre ne kadar minimize edilirse Google nezlinde + puan olarak geri dönmektedir.

Sitelerinizi, Google Arama Motoru kalite kurallarına uygun hale getirmek için yapacağınız analizde ;

http://pagespeed.googlelabs.com/ bu adresi kullanabilirsiniz.

Css Sprite ile alakalı bir kaç hafta önce bi’ paylaşımda bulunmuştum, incelemenizde fayda var.

İyi çalışmalar, kolaylıklar dilerim.

Unnatural Links – Doğal Olmayan Bağlantılar

Doğal olmayan bağlantılar yani Unnatural Links. İlgili konu hakkında çok fazla mail geliyor, kısaca özetleyeceğim çok fazla vaktim yok.

Google, yapmış olduğumuz/olduğunuz “Blog, profil, sosyal imleme” vb türde uygulamalar için önlemlerini arttırıyor. En azından bana öyle geliyor, zira çok ciddi yaptırımlar uygulamaya başladı. İlk sayfada bulunan siteyi 20. sayfaya gönderiyor, geçmişi, domain uzantısı, yaşı ıvırı zıvırı çok önemli olmuyor.

Dikkat etmenizde fayda var.

Zamanım olmadığını söylemiştim, iyi çalışmalar kolaylıklar.

Buğrahan GÜNGÖR

Video Marketing – SEO

Youtube, Türkiye’de ne kadar kullanılıyor ya da Video Marketing hakkında ne kadar bilgiye sahibiz ?

Evet, bugün yazmış olduğum makalede Video MarketingSEO konusunu işleyeceğiz.

Video Marketing; isminden anlaşılacağı gibi Video Pazarlama olayıdır. Video satmayacağız merak etmeyin. (: Amacımız tamamen hedef kitlemize ulaşmak.

Peki bunu nasıl yapacağız ?

Umuyorum bu makaleyi okuyan bütün ziyaretçiler Sosyal Medya konusunda bilgi sahibidir. Video Marketing, Sosyal Medya ile etkileşim içerisinde olmalıdır ki geri dönüşü çok daha sağlıklı olsun.

Bu kadar giriş metninden sonra hemen örnekleme yöntemi ile açıklayayım olayı.

– Firma sahibisiniz, çeşitli enstrümanlar satıyorunuz. Fakat pazarda çok daha fazla söz sahibi olmak için ayırmanız gereken bütçe kısıtlı ve endirekt değil direkt olarak müşteriye ulaşmak istiyorsunuz.

– Gittigidiyor, Sahibinden, Sanalpazar gibi Online Marketing siteleri ile potansiyel müşterilerinizin sizi bulmasını ve yaptığınız satışı beğenirlerse alışveriş yapmalarını umuyorsunuz.

Büyük talihsizlik..

Video Marketing ile bu süreci minimize ediyoruz !

Peki ama nasıl ?

– Şöyle ki, müşteriniz gitar kursuna yeni yazıldı ve elindeki gitarı değiştirmek bir üst sınıf kalitede gitar ihtiyacı var. Gitar alacak insanın en temel gereksinimi nedir ? Bilgi.

– Gitar Dersleri adında yayınlamış olduğunuz video en çok kimin işine yarar ?

Çok basit bi’ süreç, Video Marketing ile Online Marketing sitelerinde beklediğiniz geri dönüş süresi minimize ediliyor demiştim. Sonucu deneyerek görebilirsiniz.

Tabiki örnekleri çeşitlendirmek mümkün, mesela bir ABG Turizm Acentası ne iş yapıyor ?

– Tur ve Otel Odası satıyor.

Tatile çıkacak aileler internette ne arıyor ?

– Kalacakları otel ile ilgili bilgi.

Bu yazdıklarımı eminim bu blogu takip eden bütün ziyaretçiler anlamıştır. (;

Türkiye’de Video Marketing ile ilgili çok fazla çalışma yok, pazar çok geniş. Bi’ önceki konuda yayınlamış olduğum Türkiye’de İnternet Kullanım İstatistikleri isimli videoda bu pazarın ne kadar geniş olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu demek olsa da bir tek amacı var : Para Kazanmak – Para Kazandırmak. ^^

İyi çalışmalar, kolaylıklar dilerim.

Buğrahan GÜNGÖR
SEO Uzmanıİnteraktif Reklam
http://www.seonline.net
info@seonline.net