Aylık arşivler: Nisan 2010

WordPress ve All in Seo Pack

WordPress sistemlerinin en yaygın olarak kullandığı Seo eklentisi All in Seo Pack şu sıralar benimde gözde eklentim durumunda. Neredeyse bütün bloglarıma entegrasyonunu gerçekleştirdiğim “All in Seo Pack” eklentisini aşağıdaki bağlantıyı takip ederek elde edebilirsiniz.

http://wordpress.org/extend/plugins/all-in-one-seo-pack/

Eklentiyi indirdiğinizde, bilmeyen arkadaşlara yardımcı olması için yönergeler :

> Ftp hesabınıza herhangi bi’ client proğramı ile giriş yapıyorsunuz. ( Filezilla, Cuteftp, Globalftp vb. )

> Public Html ya da wwwroot dizinlerinin altında Wp-content klasörüne geçiş yapıyorsunuz.

> Plugins klasörünü açıyoruz ve indirmiş olduğumuz All in Seo Pack eklentisini zip dosyasından çıkartıp buraya atıyoruz.

Not : Dikkat edin, 2 klasör halinde geliyor açtığınız zip dosyasının içerisinden çıkanlar. İlk çıkanın içindeki klasörü kopyalayın, direkt olarak çıktığı gibi atmayın. ^^

> Ftp ile işimiz bitiyor ve http://siteadi.com/wp-admin ile yönetim panelimize giriş yapıp Eklentiler bölümünden All in Seo Pack eklentisini aktif hale getiriyoruz. Bundan sonrası zaten WordPress kuracak kadar kendini geliştirmiş arkadaşlar için çocuk oyuncağı geriye description – keywords ( açıklama ve kelimeler ) kalıyor.

Not : Enable this Plugin benzeri bi’ sekme var en üstte, işaretlemeyi unutmayın. (;

 

Kolay gelsin..

Dofollow Link Nedir ? Nofollow Link Nedir ?

Merhabalar.

Uzun zaman önce Seo çalışmalarına başlamış ve bu alanda kendini kanıtlamış biri olarak ( öyle hissediyorum (: “kişinin ayinesi işidir” derler ((: ) Nofollow ve Dofollow arasında yaşanan kargaşaya kendi açımdan bi’ son vermem gerektiğini düşündüm.

Uzunca bi’ süredir dahil olduğum bir webmaster topluluğunda hali hazırda “Dofollow Blog” adı altında paylaşımı yapılan ve her söylenene inanma geleneğini sürdüregelen yurdum insanı bu yazılan çizilenenede hiç sorgulamadan inanmakla haiz.. ^^ Harcadığınız zamana, kirlettiğiniz web sitelerine yazık ama cehalet.. Kötü zanaat vesselam..

Herneyse, dofollow nedir ? Nofollow nedir ?

Do Follow :
Takip edilen.
Kısaca Google botları tarafından takip edilen ve giriş yapılan siteden sizin sitenize yönlendirmelerin gelmesidir.

No follow :
Takip edilmeyen.

Yaptığınız yorumlar, eklediğiniz linkler vs Google botları tarafından dikkate alınmaz ve o sitede sadece görünür. Siz backlink güncellemesinde fayda sağlar diye düşünürsünüz hatta sorgulamalarınızda karşılaşırsınız fakat en ufak bi’ faydası yoktur.

Yazılanlar ezber değil, tecrübedir. Dikkate almanız temennisi ile.

Dofollow – Nofollow nasıl ayırt edilir ?

– Paylaşımı yapılan blogların kaynak kodlarını görüntüleyerek rel nofollow benzeri bi’ tag ( etiket ) işlenmişse yapılan yorumların önüne bu linkler no follow yani takip edilmeyen anlamındadır.

Yorum yapacağınız sitenin kaynak kodlarını ise sağ tıklayıp Kaynağı Görüntüle gibi bi’ ibareye tıkladığınızda ( browser çeşitlerine göre farklılık gösterse de mutlaka kaynak kelimesi geçer ) bulunduğunuz sayfanın kaynağını görüntüleyebilirsiniz.

Umuyorum bu dakikadan sonra daha dikkatli davranır, interaktif ortamı çöplüğe çevirmemeye daha çok dikkat ederiz.

İyi çalışmalar, kolaylıklar.

Buğrahan GÜNGÖR.
Kurumsal Seo Danışmanı – Sistem Yöneticisi.

Page Rank Güncellemesi – 3 Nisan 2010

Konuyu neden bu kadar geç açtığımı merak eden arkadaşlar için söylüyorum ;

taşlar yerine oturmadan binanın üzerine ek yaparsanız muhtemelen yıkılır. Kesinleşmeden bi’ konu hakkında paylaşım yapmayı biraz can sıkıcı ve hoş bulmuyorum.

Taşlar yerine yavaştan oturduğuna göre 3 Nisan 2010 Page Rank güncellemesi kesinlik kazanmış ve Seonline.Net blogumuz da Page Rank 3 olarak Google arama motoru sayfalarında yerini almaya devam etmiştir.

Seo kelimesinde yükselişimiz, Kurumsal Seo aramasındaki yerimizin belirginleşmesi, backlink ve Alexa güncellemeleri ile birlikte Seonline.Net olarak yavaş yavaş hak ettiğimiz yere doğru ilerliyoruz. (:

İlgi ve desteğinizden ötürü Blog takipçilerime, değerli içerik sağlayıcı arkadaşlarıma tek tek teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.

Buğrahan GÜNGÖR.
Kurumsal Seo Danışmanı
Sistem Yöneticisi.

Office Visio ile Site Haritası ( Sitemap ) Oluşturma.

Yapacağımız işlem çok basit, çok uzatmadan anlatımına geçelim.

 

 1. Dosya menüsünde, Yeni öğesinin üzerine gelin, Yazılım ve Veritabanı‘nın üzerine gelin ve ardından Web Sitesi Haritası komutunu tıklatın.
 2. Aşağıdakilerden birini yapın:
  • Web sitesi bir HTTP sunucusu üzerindeyse, Adres kutusuna eşlemek istediğiniz Web sitesinin adresini girin.
  • Web sitesi bir ağ sunucusu veya yerel sabit sürücü üzerindeyse Gözat‘ı tıklatın, site haritanızın kökünde istediğiniz dosyaya gidin ve ardından ‘ı tıklatın.
 3. NOT En iyi sonuçları elde etmek için, tam bir yol adı veya dosya adı girin. Örneğin, http://www.deracan.com yerine http://www.deracan.com/default.aspadresini girin.

 4. Bulunacak en fazla düzey sayısını ve bağlantı sayısını gözden geçirin.
 5. Web sitesi dizininizi özelleştirmek için Ayarlar‘ı tıklatın ve aşağıdakilerden herhangi birini yapın:
  • Düzen sekmesinde Web sitesi bulma işleminin kapsamını, site haritasının düzen stilini, bağlantı şekillerindeki metni ve bağlantı şekillerinin düzeye göre boyutunu ayarlayın.
  • Uzantılar sekmesinde, eşlemek istediğiniz uzantı gruplarını seçin.
  • Protokoller sekmesinde, eşlemek istediğiniz protokol gruplarını seçin.
  • Öznitelikler sekmesinde, içinde bağlantı aramak istediğiniz öznitelikleri seçin.
  • Gelişmiş sekmesinde arama ölçütlerinizi daha ayrıntılı hale getiren seçenekler belirleyin.
 6. İşiniz bittiğinde Tamam‘ı tıklatın.

 7. Site Haritası Oluştur iletişim kutusunda, Tamam‘ı tıklatın.
 8. Web Sitesi Haritası şablonu bellek modeli oluşturup site haritanızı düzenlerken bir ilerleme iletişim kutusu görünür.

 9. Çizim sayfasındaki bağlantıları yeniden hizalamak veya yeniden dağıtmak için Şekil menüsünde Şekilleri Yerleştir‘i tıklatın.